Dieta, czyli odpowiednie żywienie jest jednym z ważnych jak nie najważniejszym punktem obok odpowiedniego snu i dopasowaniu do intensywności aktywności. To co od razu przychodzi nam do głowy to jak się odpowiednio odżywiać, nie rezygnując z naszych uciech w postaci ulubionej słodyczy. Śpieszę z odpowiedzią.
Plan treningowy a dieta
Warto dostosować dietę do treningów. Po ciężkim, wyczerpującym treningu warto zjeść coś z dużą ilością białka i tłuszczy aby uzupełnić organizm kalorycznie oraz dostarczyć filamentów pod regeneracje uszkodzonych intensywną pracą włókien mięśniowych. Z kolei po luźniejszym treningu zaleca się spożywanie dużej ilości węglowodanów i witamin w postaci lekkiej sałatki warzywnej.
Ile czasu przed treningiem?
To co jesz przed ma duży wpływ na samopoczucie na treningu. Jeśli masz w planie zjeść duży kawałek mięsa z sosem i ziemniakami to zrób to kilka godzin przed treningiem. Bowiem im większa ilość pożywienia tym więcej wartości odżywczych co oznacza ich dłuższe trawienie. Z pewnością wam niejednokrotnie zdarzyło się uczucie pełności, ból i „latająca woda w brzuchu”. To właśnie efekt spożycia wysokokalorycznego posiłku krótko przed biegiem.
Co z fast foodami i innymi przyjemnościami?
W przypadku biegaczy nie ma żadnej przeszkody, jednak znów pojawia się w tym wszystkim umiar. Sądzę, że nie jest problemem zjeść hamburgera z frytkami raz w tygodniu w cyklu treningowym. To co cechuje fast foody to fakt, że oprócz pustych kalorii nie mają wartości odżywczych. Pomimo tego uczucie ciężkości jest nadmiar widoczny. Stąd znowu zależy ile czasu przed treningiem spożywasz posiłek z KFC czy Pizzy Hut. Natomiast kto nie spożywa t.zw „śmieciowego jedzenia” zbyt często, a raz w weekend po ciężkim tygodniu zechce sobie zamówić kebaba w bułce to nie ma tu potrzeby szukania oporu.
Suplementy
To co często powoduje wątpliwości u sportowców to branie różnorakich suplementów, shotów witaminowych czy tabletek z mikroelementami. W sporcie jest to wskazane oprócz znanych nam dopingów. Wspomaganie codziennej diety dodatkową porcją mikroelementów, minerałów czy witamin ma o tyle duże znaczenie, że najlepsi sportowcy potwierdzają i sami je zażywają. Magnez, potas, żelazo, glukoza czy witaminy spełniają istotne role w naszym organizmie i pozwalają w utrzymaniu homeostazy- równowagi. Należy jednak pamiętać, że i tak naturalnie pozyskujemy to wszystko za pośrednictwem tego co jemy. Dlatego należy jeść dania pełnowartościowe. Nie żałować sobie ziemniaków ale dodać sobie też jeszcze odrobinę surówki.
Używki i alkohol
Używki powinny być absolutnie pomijane. Powodują one liczne schorzenia psychiczne i fizyczne oraz uzależnienia, stąd taki nacisk na ich lekceważenie. Jeśli chodzi o alkohol to również kłania się tu twój umiar. Picie dużej ilości alkoholu powoduje liczne usterki tak jak używki. Picie obniża koncentracje. Owszem jest wskazany bowiem wszystko jest dla ludzi. Mała lampka czerwonego wina w tygodniu ma nawet wpływ na zdrowie, gdyż wino zawiera antyoksydanty, które powodują zahamowanie rozwoju wolnych rodników i co za tym idzie ma działanie przeciwnowotworowe.
Bilans kaloryczny
Odpowiednia gospodarka tłuszczowa to jest rzecz równie istotna, bo ma duży wpływ na nasze wyniki. Osoby chcące schudnąć czy osiągnąć duży efekt czasem oprócz treningów potrzebują przejść na ujemny bilans kaloryczny co oznacza, że jeść posiłki, które mają mniej kalorii niż twoje dzienne zapotrzebowanie. Stąd można się ograniczyć do lekkiego śniadania i lekkiej kolacji, aby na obiad móc jeść coś bardziej treściwego. Jednakże to zależy wyłącznie od ciebie i twoich chęci, gdyż może się to okazać w rzeczywistości trudnym wyzwaniem.