Buty do biegania – jakie powinny być?

Jest to chyba oczywiste, że do uprawiania konkretnego sportu należy się pierw wyposażyć w odpowiedni sprzęt. W bieganiu nie jest inaczej choć tu ograniczamy się głównie do obuwia. Odpowiednie obuwie jest bardzo istotne. Można wziąć na trening zwykłe tenisówki ale szybko się przekonasz, że to był zły pomysł zwarzywszy na liczne odciski i rany.

 

Jakie powinny być buty biegowe?

  1. Waga

Należy przed kupnem sprawdzić czy but jest odpowiedni do twojej wagi. Dlaczego to jest istotne? Podczas biegu z dużym ciężarem naciskamy na stopy. Matka natura dała nam stopy, które są w stanie wytrzymać bardzo duże ciężary. Natomiast buty już nie są takie odporne na nacisk. Bowiem wybierając buty dla lekkich biegaczy możemy szybko zedrzeć podeszwę i w dodatku deformacji ulegną wszystkie systemy zaprojektowane w butach. Stąd należy patrzeć na kategorie 65+ 70+ itd. Tyczą się one wagi biegacza, którą nawiasem mówiąc warto sprawdzać co jakiś czas, tak aby w sklepie już być pewnym jakie buty wybrać.

 

11

  1. Szerokość nośnika

Jest to bardzo ważne, gdyż każdy ma inną anatomię stopy. Wybierając zbyt wąski nościk jesteśmy narażeni na liczne odciski i rany, bo nasze palce są mocno ściśnięte.

 

 

22

  1. Teren

W jakim terenie biegamy też jest ważne w kontekście wyboru butów. Bardzo często takie sklepy jak Nike czy Adidas dzieli buty biegowe na kategorie: asphalt (na płaski teren, asfalt- idealne do biegania w mieście czy na bieżni), trial (na teren urozmaicony jeśli chodzi o podłoże- idealne do biegania w górach, lesie itp.) track (t.zw tor- buty, kolce dostosowane do biegów na bieżni i dla lekkoatletów. W zależności gdzie biegamy powinniśmy wybrać odpowiednie buty. Ostatnia kategoria w prawdzie tyczy się biegów lekkoatletycznych, jednakaże wybór między dwiema pozostałymi kategoriami jest istotny. Wpływa to na naszą wygodę podczas biegu.

  1. Rozmiar

Jednym z podstawowych błędów popełnianych podczas wyboru nowych butów do biegania, jest źle dobrany ich rozmiar. Najczęściej kupujemy tak, jak podczas zakupu butów codziennego użytkowania. To bardzo duży błąd, ponieważ stopy w  trakcie biegu naturalnie puchną ze zmęczenia, obciążeń i powiększają się, co powoduje, że nagle rozpychają się wewnątrz buta. Jeśli w środku butów nie ma przestrzeni dodatkowej, palce zaczynają wbijać się w przednią część buta. Powstająca siła oddziałuje bezpośrednio na stopę i w konsekwencji po zakończeniu biegu będą bolały nas palce, powstaną pęcherze, a nawet mogą schodzić nam paznokcie. Dlatego dobrym sposobem jest zakupienie butów biegowych o jeden rozmiar większe.

 

33

  1. Przyzwyczajenie się do obuwia

Buty do biegania są niezwykle ważnym elementem stroju osoby, która zamierza trenować. Tak jak w przypadku tradycyjnego obuwia, w którym chodzimy na co dzień, tak i buty treningowe należy „rozchodzić”. A to oznacza, że przez pierwsze treningi oszczędzamy stopy i w nowych butach biegamy na krótkich dystansach np. do 5 kilometrów po to, aby przyzwyczaić stopę do nowego obuwia, ale również dopasować buty do stopy. Każdy z nas na pewno był w przynajmniej kilku sytuacjach, kiedy buty obtarły jego piętę czy palce powodując nieprzyjemne pieczenie. I dlatego tak istotne jest przyzwyczajenie stopy do nowych butów.

Jeśli planujesz wziąć nowe buty do biegania na zawody, powinieneś zacząć w nich trenować na około miesiąc przed startem, aby wypróbować je w trakcie treningu, a nie podczas finalnego biegu. Gdyby się okazało, że coś negatywnego dzieje się ze stopą, masz jeszcze możliwość zareagowania przed zawodami i wyboru innej pary butów do zawodów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *